Tekelioğlu: “Türkiye, AB’ye Yük Olmaz, Yükünü Hafifletir”

Tekelioğlu: “Türkiye, AB’ye Yük Olmaz, Yükünü Hafifletir”

16 Ocak Pazartesi günü,Yeditepe Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Kulübünden 25 kadar öğrenci, yaptıkları etkinlik kapsamında, TBMM’yi ziyaret ettiler. İzmir Milletvekilimiz ve AB Uyum Komisyonu Başkanı Prof. Dr. Mehmet Tekelioğlu’nu makamında ziyaret etmek, programlarının en önemli bölümlerinden biriydi. Sayın Başkan, ziyaretlerinden son derece memnun kaldığı öğrenci konuklarını, Komisyon salonunda kabul etti. Her fırsatta ve farklı ortamlarda gençlerle birlikte olmaktan mutlu olan Başkan, bu duygularını ifade ettikten sonra öğrencilerle “AB ve Türkiye’nin dış politikadaki fırsat ve zorluklarına dair” bir konuşma yaptı. Başkan bu konuşmasında, AB’nin, ‘birlikte yaşama zorunluluğu’nu, ortak kabuller zemininde bir medeniyet projesine dönüştürme perspektifi olduğunu ifade etti.

“Özellikle iki büyük savaş sonrasında kendini tüketen, harap ve yorgun düşen Avrupa’nın yanı sıra, değişen siyasal ve ekonomik durumdan doğrudan etkilenen bütün coğrafyalar, birliktelik perspektifine ihtiyaç duydular. Her şeyin birbirine bağımlı ve bağlantılı olduğu dünyada, tek başına bir adacık gibi var olmanın imkânı da yararı da kalmamıştır” diyen Tekelioğlu, özetle şunları söyledi: “Çatışmadan önce barış, hoşgörü, saygı, dayanışma ekseninde, birbirimizi anlamak, daha yaşanabilir bir dünya için yeni standartlar, değerler üretmek gerekir. Bu standart ve değerler hem maddi hem manevi alanda çok önemlidir. Kendi toplum ve ülkemizi, daha insani temel ve amaçlara uygun düzenlemek, bizim AB kriterleriyle örtüşen programımızdır. Bu amaç, kimi magazinsel veya ideolojik yaklaşımların saptırdıkları gibi kısır çekişmeler ve dar açılar içinde ele alınan bir mesele olarak görülmemelidir. Şu anda AB ile ilişkilerimizin zorlu bir süreçten geçtiği doğrudur. Türkiye AB ile yeni bir ufuk, yeni bir seviye, standart kazanacaktır, kazanmaktadır da. Ancak geldiğimiz aşamada Türkiye, AB’ye yük olmaktan çok, AB’nin yükünü hafifletecek bir pozisyona sahip olmuştur. Çoğu Avrupa ülkesi ekonomik kriz yaşarken, biz göz kamaştırıcı gelişme içindeyiz. Şu an dünyada ikinci Avrupa da birinci gelişen ülkeyiz. Bütün dünya bizim başarımızı konuşuyor. Bu konuda daha çok ilerleme sağlayacağız. Yeter ki, başta demokratikleşme ve ekonomik iyileşmelerde gösterdiğimiz kararlılığı devam ettirelim. Kendimize olan güveni ve saygıyı yitirmeyelim, daha da çoğaltalım. Gerçek potansiyelimizi keşfedip harekete geçirdiğimiz sürece, daha parlak başarılar elde edeceğimizden kimsenin kuşkusu olmasın. Bu konuda eğitimli, konusuna hâkim gençlere, yani sizlere büyük görev ve sorumluluk düşüyor. Siz Türkiye’nin aydınlık ufkusunuz. Siz geleceğin Türkiye’si veya Türkiye’nin geleceğisiniz

Genç öğrenciler Sayın Başkanın konuşmasından çok memnun kaldılar. Yaklaşık bir saat süren toplantı, Başkanın konuşmasından sonra öğrencilerin hem soru sorarak hem açıklama yaparak yaptıkları katkı ile sürdü.

Join the discussion